O firmie

Producent podłogi dębowej

Początek działalności sięga 1990 r. – firma działała pod nazwą „KIST” ( nazwa od inicjałów imion współpracowników ) w miejscowości Niebieszczany koło Sanoka.

Pod nazwą „DREWEX” firma rozpoczęła działalność od 1992 r. Od początku działalności zajmowała się przerobem drewna, głównie bukowego i dębowego oraz iglastego. Produkcja polegała na cząstkowym przetarciu surowca wielkowymiarowego na tarcicę półfabrykaty (fryzy, łaty, belki) bez suszenia materiałów w suszarni. Firma zaopatrywała fabryki mebli, krzeseł oraz producentów podłóg i parkietów.

Po przeniesieniu siedziby do Tyrawy Wołoskiej koło Sanoka w 1997 r.( po wykupieniu nieruchomości od SKR), zakład kontynuował produkcję, specjalizując się w suszonych i parzonych półfabrykatach, tarcicy bukowej, dębowej z przeznaczeniem na eksport do dużych firm produkujących deski podłogowe w Szwecji ( Tarkett ) i Finlandii ( Upofloor ).

W 2003 r. właściciel zakładu przeznaczył środki inwestycyjne na zakup linii do produkcji parkietów i desek podłogowych z drewna litego. Okazało się, że była to trafiona inwestycja, ponieważ zapotrzebowanie na te produkty było bardzo duże i DREWEX mógł tę lukę wypełnić, stając się znaczącym producentem i dostawcą na rynek krajowy i zagraniczny ( głównie Niemcy). Część w/w środków inwestycyjnych była wynikiem otrzymanej dotacji z P.A.R.P.

Producent desek podłogowych

W ramach produkcji ubocznej zakład produkował drewno kominkowe ok. 3000 m3/ rok oraz węgiel drzewny ok. 2000 t/rok. Firma zatrudniała 100 osób przy bezpośredniej produkcji. Do 2006 r. zakład eksportował na rynki europejskie ok. 85 % produkcji. Współpracowała z wieloma tartakami, producentami mebli i podłóg, głównie w Skandynawii (Szwecja, Finlandia) oraz w Niemczech , Holandii, Szwajcarii, Włoszech i Francji. W tym okresie zakład importował 20-30 ładunków miesięcznie półfabrykatów oraz eksportował i sprzedawał na rynku krajowym około 30 ładunków miesięcznie.

Deska podłogowa postarzana

Obserwując zmiany na rynku – ograniczenie zamówień na półfabrykaty, wahające się znacznie kursy walut w 2005 r. rozpoczęto planowanie nowych inwestycji – uruchomienie linii produkcyjnej do wytwarzania podłóg litych „postarzanych” i podłóg klejonych warstwowo oraz listew przypodłogowych co umożliwiłoby poszerzenie gamy produktów oraz zagospodarowanie półfabrykatów wypadających z produkcji materiałów podłogowych. Jednocześnie zwiększono działania marketingowe w celu wyszukania nowych odbiorców na materiały podłogowe przygotowane do wykończenia przez docelowego klienta. Zaowocowało to wejściem na rynek Holandii, Anglii, Belgii, Francji, Włoch i Hiszpanii również
z częściowo gotowymi podłogami.

 

W 2005 r. przebudowano kotłownię na nową wyposażoną w automatyczny zespół spalania odpadów. Ta inwestycja zabezpiecza zakład w energię cieplną do ogrzewania hal i do suszarń. Nadchodzący kryzys jednak dawał się już odczuć w załamaniu rynku materiałów budowlanych , w tym również podłóg.
Po latach trudnej koniunktury, na szczęście przyszedł czas na zwiększenie produkcji.

Produkcja lameli dębowych i bukowych

Duże zapotrzebowanie spowodowało, że sprzedaż podłóg w latach 2007 – 2009 dochodziła do 12 ładunków , cało tirowych w miesiącu ( ~ 24000 m2). W tym celu przebudowano w 2006 r. i zmodernizowano halę traków i zakupiono trak taśmowy dla zabezpieczenia ciągłości przygotowania półfabrykatów a w 2009 r. zainstalowano maszyny do rozcinania desek na lamele/ obłogi wykorzystywane do klejenia podłóg warstwowych uniezależniając się od dostawców.

W związku z tym zmieniono założenia produkcyjne i po zainwestowaniu w nowe urządzenia w 2009 r. rozpoczęto produkcję podłóg całkowicie wykończonych pod zamówienie klienta.

Aktualnie wychodząc naprzeciw gustom naszych odbiorców przygotowano kilkadziesiąt modeli podłóg w 3-ech kolekcjach. Nadwyżki produkcji półfabrykatów ( lameli/ obłogów) są sprzedawane do firm produkujących podłogi warstwowe. Od 2013 roku seria wzbogaciła się o nowe modele kolekcji TED'S oraz nową markę podłóg postarzanych „CARPANTIC”.

Zmiany na rynku podłóg wymusiły nowe inwestycje w postaci 2-óch nowych hal produkcyjnych oraz hali do wykańczania podłóg olejami lub lakierami oraz przebudowę i adaptację pomieszczeń do bieżących potrzeb. Najważniejsze powstałe obiekty oprócz hali przygotowania półfabrykatów – (linii klejenia i pras) oraz obróbki wstępnej końcowej (na pilarkach rozkroju, szlifierkach, obrabiarkach- strugarkach i czopiarkach), to magazyn materiałów drzewnych do produkcji i magazyn materiałów gotowych, ostrzarnia pił i narzędzi, własna wzorcownia produktów. Zakład dysponuje pełnym parkiem maszynowym do w/w produkcji (łącznie z suszarniami o pojemności 800 m3 i parzelnią) oraz własnym transportem specjalistycznym do wywozu drewna ( 2 x pojazdy) i spedycji wyrobów ( 4 x zestawy ciężarowe) oraz utrzymania – zaopatrzenia produkcji ( 2 x pojazdy).

 

 

Całość pozostałego cennego surowca drzewnego - odpadowego zostaje zagospodarowana w zakładzie poprzez ekologiczne spalanie trocin i odpadów drzewnych w zautomatyzowanych liniach – zespołach spalania odpadów w celu ogrzewania pomieszczeń produkcyjnych i biurowych oraz przez wykorzystanie energii cieplnej w komorach suszarniczych. Odpady niezagospodarowane w w/w systemie zostają przetwarzane na węgiel drzewny podczas suchej destylacji drewna.

Nasza firma wprowadziła również sprzedaż deski dębowej obrzynanej i nie obrzynanej oraz tarcicy i fryzy jesionowej.

W minionym okresie zakład otworzył 2 sklepy firmowe ( Katowice , Kraków), które pomagają w promowaniu produktów.
Od 2006 r. firma wystawia się bezpośrednio lub przez handlowców na targach krajowych ( m.in. w Katowicach 2007, Sosnowiec Sibex 2010 – gdzie jeden z produktów – podłoga / model „Marrone” otrzymał wyróżnienie.) W ostatnim czasie firma wystawiła swoje produkty na największych targach w Europie w Hannoverze DOMOTEX 2017.

Od początku swojej działalności zakład stawia sobie za cel najlepszą reprezentację regionu i kraju. Stale podnosi jakość wyrobów i dopasowuje do zapotrzebowania rynku , jak również indywidualnych klientów. Jako największy pracodawca na terenie gminy i jeden z większych w powiecie i regionie ( w branży podłóg) spełnia ważną rolę w eliminowaniu bezrobocia. Ochrona środowiska jest jednym z ważniejszych zadań w prowadzonej działalności gospodarczej.

W 2000 r. firma uzyskała prestiżowy, międzynarodowy certyfikat kontroli pochodzenia produktu, który stanowił świadectwo, że wytwarzane produkty powstały wyłącznie z surowca pozyskiwanego z racjonalnie eksploatowanych zasobów leśnych – umożliwiał on w znaczący sposób zwiększenie sprzedaży na wymagające rynki zagraniczne. Na dzień dzisiejszy nasza firma posiada aktualny certyfikat FSC®, CE na lite i warstwowe wyroby zgodne z normami europejskimi.
W 2002 r. Firma otrzymała wyróżnienie p.t. „Firma Roku Ziemi Sanockiej ” a w 2008 r. otrzymała potwierdzenie przynależności do Klubu Gazel Biznesu. W swojej działalności zakład wykorzystuje wszystkie możliwe sposoby na uzyskanie najwyższej jakości korzystając z pomocy ekspertów w dziedzinie przerobu drewna ( Instytut Technologii Drewna w Poznaniu) , czy ekspertyz ( np. Centrum Badań jakości – Lubin, AGH w Krakowie).

 

Informacje kontaktowe:

 

Skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

  • Adres: Tyrawa Wołoska 155
  • Telefon: +48 (13) 46-211-75 lub +48 (13) 46-210-95 
  • Email: jkdrewex@interia.pl
  • Fax: +48 (13) 46-211-75